a

Lorem ipsum dolor amet, modus intellegebat duo dolorum graecis

Follow Us
  /  Yeni Annelik   /  Anne Sütünü Artırmanın Doğal Yöntemleri

Anne Sütünü Artırmanın Doğal Yöntemleri

’’En Doğal Yöntemler ile Anne Sütünü Artırmanın Yolları’’

Anne sütü bebeğin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için anne sütü tüketmesi çok yararlıdır. Her fırsatta dile getirilen anne sütünün tüketimi bebekler için zorunlu bir ihtiyaçtır. Anne sütünde azalma veya yetersiz kalma durumlarında, doğal yöntemler ile anne sütünü artırabilirsiniz. İşte doğal yöntemlerle anne sütünü artırmanın yolları:

1.Rezene

Bir çay kaşığı kadar rezene tohumunu, sıcak suyun içine ekledikten sonra demlenene kadar bekleyin. Sonra rezene suyunu tohumlarından süzerek çayınızı içebilirsiniz.

  1. Yulaf

Demir eksikliği gibi durumlarda anne sütünde azalma yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yulaf etkili bir çözüm olacaktır. Yulaf tüketmeniz demir eksikliğinizi ortadan kaldırır, stresli ve yorgun günler geçiriyorsanız yulaf bu tip durumlarda yardımcı olur. Sabah kahvaltıda yulafı süt ile tüketmeniz durumunda anne sütünde artış olacaktır.

  1. Fesleğen

Fesleğen tüketmek çok sağlıklı olup, haftada birkaç kez tüketmelisiniz. Yapısında karoten, nisain, tiamin ve demir gibi birçok vitamini içinde bulunduran fesleğen anne sütünün artmasına da yardımcı olacaktır.

Hazırlanışı: Fincanın içerisine bir miktar su ve 7-8 adet fesleğen yaprağı ekleyin. 5 dakika kısık ateşte kaynattıktan sonra süzün ve içerisine şekerle tatlandırmak yerine bir iki kaşık bal koyun. Günde iki kez tüketmeniz yeterli olacaktır.

  1. Göğse Sıcak Kompres Uygulamak

Bebeği emzirmeden önce göğsünüze sıcak kompres uygulayın. Bu işlem göğüsteki kan dolaşımınızı artıracak ve sütün gelmesini sağlayacaktır.

  1. Uyku

Uyku, bebek için ne kadar önemli ise anne içinde o kadar önemlidir. Bebeğin uyumasının ardından annenin de uyuması gerekir. Annenin dinlenmesi ve uyuması anne sütünün artmasını sağlar.

  1. Sıvı Tüketimi

Günde 3-3,5 litre su tüketmeniz durumunda anne sütünüz artacaktır. Suyun yanı sıra ayran, komposto, bitki çayları tüketmelisiniz.

Open chat
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?